שיקום / חידוש צנרת

 
החשיבות של ייבוש לחות ורטיבות בדירה כתוצאה מפיצוץ צנרת או מדליפות ונזילות ברורה. במקרים רבים הדיירים אינם מנצלים את ההזדמנות כדי להחליף ולשקם את הצנרת אלא מסתפקים רק בתיקון נקודתי וייבוש של המקום הפגוע. הבעיה היא ששיקום צנרת וחידושה הרבה יותר חשוב משמעותית למצב הדירה והבניין לאחר הנזק שנגרם.
יש כמה סיבות לכך שיש בעיית נזילה בצנרת. זה יכול לנבוע בעיקר מבלאי של צינורות ישנים שהיו עשויים מברזל, נחלדו והתמלאו אבנית, כך שהמים לוחצים עליהם כל הזמן וגורמים לסדקים ולפיצוצים שונים. וזה יכול להיות מפיצוץ בגלל סיבה כלשהי גם בצנרת חדשה שלא הותקנה כמו שצריך.
 

עדיף לשקם צנרת ולא לחכות

 
בכל מקרה של בעיית נזילה חובה לבדוק במקרים כאלה את הצנרת לאורכה ובכל מקום אם זה נבע מכשל של חולשת החומר והבלאי שלו ולהתחיל לחשוב כיצד לשקם את הצנרת ולחדש אותה. הסיבה היא לא רק מניעת נזק נוסף לדירה עצמה אלא גם מניעת נזק אצל השכנים, משום שאז העבודה מתרחבת והופכת להיות מקיפה ויקרה יותר, שלא לדבר על תביעות פיצויים בגין הזנחת שיקום הצנרת לאחר נזקים. ברור שהתעסקות באינסטלציה גורמת לאי נוחות מסוימת למשך תקופת התיקון, אבל אין ספק שללא שיקום שלה עלולה להיגרם אי נוחות הרבה יותר גדולה ומזיקה אם לא יעשו זאת בהקדם.
 

שיקום צנרת בשיטות חדישות

 
למרבה השמחה יש היום כמה שיטות שמאפשרות שיקום וחידוש צנרת מבלי שיצטרכו להרוס קירות או להרים רצפות. היום הטכנולוגיה מאפשרת לנו להחדיר חומרים לאורך הצנרת במקרים שבהם נמנעים מפתיחה כללית של הבנייה, כך שאפשר "לשרוול" את הצנרת מבפנים בחומרים מתקדמים. מדובר בשרוול מחומר גמיש שספוג בדבק אפוקסי והוא מוחדר בעזרת מכונה מיוחדת למרחקים ארוכים. השרוול נדבק מבפנים לדפנות ובגלל המכונה אפשר לעבוד אתו על צנרת ארוכה בכל מקום שבו אי אפשר להרים את הרצפה או את הקרקע ולהגיע אליו. אפשר לתקן צנרת רק במקומות שבהם נגרם הפיצוץ והדליפה על ידי נעילה בפטנט מסוים, ואפשר להטליא טלאים מקומיים בשיטה חדשה שמכניסה את הטלאי למקום המדויק שבו זה קרה.