מה זה ביובית

 
ככל הנראה יצא לכם לראות אותה לפחות פעם אחת בחייכם, ואם התמזל מזלכם גם ראיתם אותה בפעולה. לעומת זאת, אם הזמנתם אותה כנראה שלא היה לכם מזל כי נתקלתם באיזה שהיא בעיית ביוב שאילצה אתכם להתקשר אליה ולבזבז לא מעט כסף. אנו מדברים על משאית הביוב, או בשמה המוכר יותר, הביובית. מהי ולמה היא שימושית?
 

מה הם חלקי הביובית?

 
הביובית היא משאית גדולה, כאשר עיקר גודלה נובע מהמיכל הגדול שעל גבה. המיכל יכול להיות בנפח משתנה כאשר הביוביות הגדולות יהיו בגודל של 700 ליטרים. המיכל משמש את צוות הביובית לשאיבת הצפות כך שניתן לשאוב כמות מים רבים ללא צורך בריקון מיידי לאחר מכן. לביוביות יש גם צינור ארוך ועבה שעוזר לצוות ביובית להגיע עד למעמקי הביוב יחד עם מערכת שאיבה מתקדמת. כמובן שלביובית יש גם מנוע מתקדם שמצליח לייצר את הכוח הנדרש להפעלת משאבות ההסנקה ומשאבות היניקה, שכל אחת מהן שימושית לפעולה אחרת.
 
 
 
ביובית
 
 
 

למה משמשת הביובית?

 
 
  • אחד מתפקידיה הבולטים של הביובית היא שאיבות ביוב. שאיבת ביוב מתבצעת כדי לפתוח סתימות כך שלחץ היניקה הגבוה של הביובית מצליח לשאוב את המים שלפני הסתימה כולל הסתימה עצמה, גם כאשר מדובר במוצקים.
  • כוח השאיבה האדיר של הביובית משמש אותה גם כדי לשאוב הצפות מפיר מעלית, ממרתפים, ממקלטים, הצפות שנוצרו מגשמים וכן הלאה.
  • בעזרת השאיבה המשאית מצליחה לשאוב בורות ביוב, בורות רקב ובורות ספיגה במהירות.
  • בזכות לחץ ההסנקה הגבוה של הביובית, היא יכולה לשטוף קווי ביוב באחת מפעולות התחזוקה הטובות ביותר למניעת סתימות.
 
 

האם יש כמה סוגי ביוביות?

 
 
יכול להיות שלא תבחינו בהבדלים ביניהן אך אם תתרכזו תגלו שיש כמה סוגי ביוביות. מעבר להספקים המשתנים בלחץ היניקה ובעוצמת השאיבה שכל אחת מהביוביות יכולה לספק, ומעבר לשוני בציוד הטכנולוגי המתקדם שיש עליהם, אפשר לומר כי יש חלוקה יותר ראשית לביוביות כאשר יש גם את הביובית הנמוכה.
ביובית נמוכה היא למעשה אותה ביובית בדיוק כמו הרגילה רק שהיא נמוכה וצרה יותר. הגודל הפיזי הקטן הזה מאפשר לה להיכנס למקומות שביוביות גדולות לא היו יכולות להיכנס כמו למשל לתוך חניונים נמוכים או חניות של בנייני משרדים או בתי מגורים.