בדק בית

 
לפני שקונים דירה או מוכרים אותה מומלץ מאוד לערוך בדיקת בדק בית יסודית שממפה את כל הכשלים והנזקים שיש בבית ועליכם לתקן אותם. זה חשוב במיוחד כאשר רוצים לקנות בית ולא יודעים מה מצבו וכמה צריך עוד להשקיע בו כדי לשקמו, וזה חשוב למוכרי הבית שלא רוצים להיתבע על כך שהסתירו מידע חיוני מקוני הבית ולשלם על כך בבית המשפט. בדק בית נעשה על ידי מומחים בתחומים שונים והם מגישים חוות דעת מפורטות עד הפרטים הטכנולוגיים הקטנים ביותר. זה נע ממצב האינסטלציה ועד מצב תשתית החשמל, מצב הקירות, הרצפות והיסודות מבחינת יציבות ועד התאמה של תכניות הבנייה לאישורי הבנייה וליישומם בשטח. דו"ח בדק בית מכסה אתכם מכל הכיוונים בהיקף המידע שהוא נותן ולכן מומלץ מאוד להזמין בדיקה כזאת לפני שעושים צעד כלשהו.
 

מה בודקים בבדק בית?

 
  • מפרט טכני – כאשר מדובר בדירה חדשה מומלץ לעבור על המפרט הטכני ולראות אם התקבל הכל. בדירה יד שנייה בודקים אם אכן יש כל מה שנדרש שם או שיש להוסיף על חשבונכם.
  • איטום ורטיבות – הדבר החשוב ביותר שעלול לערער את היסודות הוא לחות שעלולה לחדור הן מבפנים והן מבחוץ. מומחי בדק בית אמונים על בדיקת מצב האיטום של הקירות מבחוץ ואיטום הבית מבפנים כולל מצבו. יש לחדש איטום של רצפות וקירות בכל כמה שנים בגלל בלאי בחומר, ויש לבדוק את החדרים הרטובים עד כמה נשמרו טוב.
  • חיבורים למים, לגז ולחשמל – בדקו שאין אלתורי וקיצורי דרך ושכל החיבורים לא עברו שינויים והתאמות שאינם חוקיים כלל.
  • ניקוז וביוב – החיבור לניקוז המים ולביוב חיוני וקורה שבבתים ובדירות שונות הוא אינו תקין בגלל הזמן או בגלל אלתורים ועבודה לא נכונה או לא מוסמכת. בדקו עד כמה נכון החיבור וחוקי ואם תצטרכו לשנות שם משהו.
  • מצב המבנה מבפנים ומבחוץ – מצב הקירות ויציבותם, סדקים ושיקום נזקים, מצב אריחים והחיבורים ביניהם, תשתיות חשמל, ריצוף וחיפויי קירות, מסגרות של חלונות ודלתות, חלודה ורטיבות ועוד מאפיינים שייחודיים לבית כמו גינה וחצר, השטח המשותף, מטרדי רעש וריח ועוד.
 
בדיקת בדק בית